Hurricane Mk II B 1:48 Arma Hobby - Przegląd zawartości

 Ubiegły rok był pracowity dla rodzimego producenta modeli plastikowych. Premiera nowego modelu w skali 1:48 odbiła się wielkim echem w modelarskim świecie. Jak to już od jakiegoś czasu bywa Hurricane Mk II C podzielił środowisko na dwa obozy. Muszę przyznać, że z pewnym rozbawieniem śledziłem dyskusje toczące się na łamach forów internetowych. Podchodziłem jednak do tego z pewnym dystansem - skala 1:48 była zawsze nieco z boku moich zainteresowań. Owszem, mam kilka modeli w tej skali, które czekają na zbudowanie, jednak to 1:72 jest głównym obiektem moich zainteresowań. Tak się jednak złożyło, że razem z najnowszym P-400 w 1:72 do recenzji otrzymałem również pudełko z Hurricanem. 

40007 Hurricane Mk IIb

Jak widać paczka trochę przeżyła, na szczęście model jest zapakowany w solidny karton więc wnętrze nie ucierpiało.

Zwyczajowo na odwrocie pudełka zamieszczone zostały profile dostępnych malowań.


Model zawiera się w trzech ramkach z szarego plastiku i jednej z oszkleniem.

 
 
 
 


Detali do pokazania jest tyle, że postanowiłem to jakoś usystematyzować

Na początek wnęka podwozia głównego z ładnym detalem na ściankach:


 
Golenie podwozia:

 
 koła:


i pokrywy wnęk:


Sufit wnęki jest jednocześnie podłogą kabiny.
 

 
Skoro o kabinie mowa to większość elementów burt została zaprojektowana jako odrębne elementy. Zapobiegło to powstaniu jamek skurczowych.
 


 Kratownica została zaprojektowana jako osobne elementy:




Całość wygląda dość delikatnie i będzie wymagało ostrożności przy wycinaniu z ramki.
 
Fotel również został zaprojektowany w częściach:
 

 
Dzięki czemu boczne ścianki mają również odwzorowane detale. 

Rzut oka na pozostałe części:


 
I na koniec świetnie wyglądająca tablica zegarów:

 
 Pora spojrzeć na detale powierzchni kadłuba. Ze względu na konstrukcję pierwowzoru nie za dużo się tutaj dzieje. Na szczęście projektant odwzorował te szczegóły, które powinny znaleźć się na kadłubie - wypukłe nity, zapinki i listwy mocujące płótno:

 


Skoro już mowa o płóciennym poszyciu to bardzo ładnie zostało ono odwzorowane na statecznikach i powierzchniach sterowych:
 
 






To wszystko co pokazałem do tej pory to jednak nic w porównaniu z tym co zobaczycie zaraz. Widziałem zdjęcia wyprasek już wcześniej, ale muszę przyznać, że oglądanie tego na żywo powoduje opad szczęki. 
 
Czas pokazać całe piękno tego projektu:

 
Powierzchnia skrzydła jest usiana nitami wypukłymi i wklęsłymi.

 
Do tego, według mnie, bardzo dobrze (i nienachalnie) zostało odwzorowane ugięcie płótna na lotkach

 
 
 
Na spodzie również nie brakuje detali

 
Tego typu oświetlenie wyciągnęło również drobne niedoskonałości powierzchni na centropłacie.

Nie wiem jak was, ale mnie te zdjęcia hipnotyzują. No dobra! Ostatnia fotka i lecę dalej z recenzją:

Pozostałe części też bardzo dobrze się prezentują, chociażby siatki wlotu powietrza do chłodnicy:

 
 Na powyższym zdjęciu widać też, że producent zaprojektował dwa kołpaki. Takich części w opcjonalnych wersjach jest więcej.

Dwa kółka ogonowe:


 
I w związku z tym dwie wersje spodu tylnej części kadłuba:


 
Warto zauważyć, że taki podział kadłuba pozwala w przyszłości niewielkim nakładem pracy wypuścić wersję pokładową tego samolotu.

Na koniec rzut oka na podwieszenia:


 
Projektant postarał się również o komfort pracy podczas malowania umieszczając na ramce zaślepki wnęk podwozia:

Pora przejść do ramki z częściami przeźroczystymi. Tutaj również zaskoczenia nie ma, elementy są cienkie i idealnie przejrzyste.



Skoro na zdjęciu mignęła instrukcja to kilka słów o niej. Poza tym, że różni się formatem od dobrze mi znanych książeczek zestawów w skali 1/72, zawartość wygląda znajomo.

 

 Przed rozpoczęciem budowy należy podjąć decyzję o ewentualnych podwieszeniach i nawiercić skrzydło w odpowiednich miejscach:

Instrukcja jest czytelna, no może poza fragmentem z montażem owiewki. Jednak chyba większość modelarzy będzie wiedziała jak ten fragment samolotu wyglądał w rzeczywistości. :)


Oczywiście na ostatnich stronach zaprezentowane są wybrane przez Arma Hobby trzy schematy malowania:



Całkiem ciekawy i różnorodny wybór - trzy schematy kamuflażu, możliwość zamontowania różnych podwieszeń i co najważniejsze jest opcja z polską szachownicą. To ostatnie mnie jakoś nie dziwi, wszakże lechiccy modelarze okrzyknęliby zdradą roku (ba! dziesięciolecia nawet) brak polskiego akcentu w tym zestawie.

Przeglądając instrukcję z jej wnętrza wypadły mi jeszcze niewielki arkusz z maskami ciętymi w papierze kabuki i kalkomanie.


Mniejszy kartonik poza maskami oszklenia zawiera też maski kół oraz reflektorów.

Kalkomanie zostały wydrukowane przed Techmod, więc o jakość się nie boję, chociaż układanie rondli na wypukłych detalach powierzchni skrzydeł może być czasochłonne i z pewnością będzie wymagać cierpliwości.
 
 
 



 
Od razu też widać największy minus zestawu - pasy pilota dostępne jedynie w formie kalkomanii. O ile w skali 1/72 zakup fototrawionego dodatku jest opcjonalny to w tym przypadku, w mojej opinii, jest już koniecznością. Zwłaszcza przy tak pięknie zaprojektowanym wnętrzu.  

Po tym co zobaczyłem mogę śmiało stwierdzić, że Arma Hobby dogoniła światową czołówkę producentów modeli plastikowych. Trzeba przyznać że Marcin Ciepierski z Arma Hobby zaprojektował model, który jak żaden inny do tej pory, zbliża się do oryginału pod kątem detali powierzchni płatowca. To sprawia, że jest też znacząco inny niż większość tego co do tej pory widzieli modelarze. W związku z tym po części rozumiem powód niezadowolenia niektórych z nich - nowy projekt Arma Hobby wymaga też innego podejścia do budowy i przede wszystkim weatheringu takiej powierzchni. Schematyczne i bezrefleksyjne zastosowanie używanych do tej pory technik i specyfików może spowodować, że efekt będzie zgoła inny od oczekiwanego. Co zresztą widać po niektórych ukończonych już Huraganach. 
 

Omawiany zestaw został przekazany do recenzji przez producenta - firmę Arma Hobby

 Z Aptekarską Precyzją

PS Jeśli podoba Ci się to co robię i chciałbyś mieć swój wkład w moją pracę to możesz postawić mi kawę w serwisie buycoffee.to.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sea Hurricane Mk IIc 1:72 Arma Hobby - Przegląd zawartości